www.dk-kroczyce.pl | kontakt@dk-kroczyce.pl | tel./fax: 34 3410207 | Batalionów Chłopskich 11, Kroczyce
Kalendarz imprez
15sty
Koncert Noworoczny
» czytaj więcej
11gru
Jarmark Świąteczny i Koncert Adwentowy
» czytaj więcej
01kw.
„Nieodkryty Ląd” – płyta z utworami naszych wokalistów!
» czytaj więcej
08mar
Koncert z okazji Dnia Kobiet 2021
» czytaj więcej
21gru
Koncerty Kolęd
» czytaj więcej
Zobacz wszystkie imprezy
Partnerzy
Odwiedzin
Działalność
Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Kroczycka”

Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Kroczycka”

Historia Zespołu

Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Kroczycka powstał w latach 60-tych. Początkowa forma zespołu to chór kobiet z Koła Gospodyń Wiejskich w Kroczycach. Z upływem czasu do zespołu dołączyła się grupa młodzieży, która swym tańcem, śpiewem i młodzieńczym zapałem żywiła wcześniejszą formę zespołu tworząc z niego zespół Pieśni i Tańca. Zespół został reaktywowany w 1990r. ?Ziemia Kroczycka? to jedyny tego typu zespół na terenie gminy, który utrwala pozytywne wzorce wśród młodych ludzi. To oni właśnie są odtwórcami piękna rodzimego folkloru i biorą czynny udział w uroczystościach gminnych, powiatowych i nie tylko. Uczestniczą w przeglądach i festiwalach, zajmując często czołowe miejsca.

Osiągnięcia

W 2001, 2002 roku zdobył I miejsce w kategorii zespołów pieśni i tańca na Regionalnym Przeglądzie Zespołów Ludowych, Kapel i Śpiewaków w Szczekocinach. W 2007 r. był zdobywcą
I nagrody w kategorii zespołów folklorystycznych na Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. Co roku z okazji Świąt Bożonarodzeniowych zespół koncertuje na Jasnej Górze, w Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej oraz w Kościele Parafialnym w Kroczycach.

W 2015r. Zespół „Ziemia Kroczycka” zajął II miejsce w X Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Artystycznych Wsi Polskiej w Kielcach. ZPiT podczas konkursu, który odbył się
24 kwietnia 2015r., wykonał suitę śląską oraz suitę górali żywieckich. W 2015r. Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Kroczycka otrzymał Certyfikat EURO – PARTNER za popularyzowanie folkloru dawnych pieśni, obrzędów
i zwyczajów ziemi kroczyckiej. Zespół został zaliczony dl grona najlepszych przedsiębiorstw w kraju spełniających standardy Unii Europejskiej.

Ciężka praca zespołu została doceniona. Zespół wyróżniony został odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej w 2012r. (Nr legitymacji 6290) oraz Złotą Odznaką Honorową za zasługi dla województwa śląskiego w 2012r.

W swoim repertuarze posiada suitę kroczycką, śląską, suitę tańców górali żywieckich, suitę krakowską, blok kolędowy oraz blok pieśni maryjnych. Prężnie się rozwija i stara się przybliżyć do folkloru pochodzącego z innych regionów Polski. W chwili obecnej zespół liczy około 30 osób. Funkcję kierownika artystycznego pełni Piotr Hankus, kierownika chóru – Barbara Czajkowska,a opiekunami zespołu są Małgorzata i Adam Sochaccy.

MKDS0118

SONY DSC
SONY DSC
Strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie według polityki prywatności cookies.
Skip to content