94% powierzchni gminy zajmuje Zespół Jurajskich Parków Krajobrazowych. W obrębie Zespołu na terenie gminy wyznaczono obszary szczególnej ochrony:
?Góra Zborów?
Rezerwat przyrody nieożywionej o powierzchni 45ha. Obejmuje dwa najbardziej skaliste wzgórza ? Górę Zborów i Górę Kołoczek. Jest on uznawany za najpiękniejszy rezerwat przyrody nieożywionej w Polsce. Występują tu interesujące formy skalne: iglice, turnie oraz zwietrzenia krasowe w postaci grot, jaskiń i zapadlisk. Łańcuch skał rezerwatu przypomina kształtem literę ?U?. Bloki skalne ułożone grupami, przedstawiają jakby zabudowania czy olbrzymi bramy skalne., poprzecinane trawiastymi uliczkami, wąwozami czy labiryntami. Z tego względu jest to teren obfitujący w drogi wspinaczkowe. Rezerwat oprócz licznych form krasowych chroni też rzadką roślinność kserotermiczną. Rośnie tutaj goździk siny (roślina alpejska) oraz mącznica lekarska. Szczytowe partie Góry Zborów to doskonały punkt widokowy. Obecnie teren rezerwatu administrowany jest przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Zawierciańskiej, które pobiera opłatę za wstęp do rezerwatu. Cena biletu normalnego wynosi 5zł zaś biletu ulgowego 3zł. Towarzystwo prowadzi działania mające na celu ochronę muraw kserotermicznych i przeciwdziałanie wtórnej sukcesji lasu. Uzyskuje się to m. in. przez wypas kóz. Pomimo prowadzenia zabiegów czynnej ochrony przyrody nadal możliwe jest uprawianie wspinaczki na terenie rezerwatu.
Drzewo liczy sobie ok. 500 lat. Obwód wynosi 6m, a wysokość 20m.
Wiek drzewa szacuje się na 300 lat. Obwód wynosi 4m.
Dzibice
Kompleks 4 zbiorników wodnych na rzece Białace. Jedno z najatrakcyjniejszych miejsc dla wędkarzy. Dwa zalewy, w tym jeden przystosowany do kąpieli.
Przyłubsko
Zalew na rzece Krztyni, jeden dla wędkarzy, drugi ogólnodostępny do kąpieli. W obrębie zalewu przeznaczonego do kąpieli wyznaczono miejsca gdzie odbywa się tarło ryb. Kąpiel w tych miejscach jest zabroniona.
Siamoszyce
Zalew na rzece Krztyni. Zbiornik przepływowy. Nad zalewem położony jest Ośrodek Wypoczynkowy ?Ciechan ? Zdrój?, dopuszczony do kąpieli i uprawiania sportów wodnych.
Jaskinia Studnia Szpatowców.
Jaskinia o rozwinięciu pionowym, dostępna jedynie przy użyciu sprzętu alpinistycznego!
Długość: 58m
Głębokość: 36,5m
Wysokość otworu: 405m n.p.m.
Położenie otworu: Gmina Kroczyce, Podlesice, Wzgórze Dudnik, Skały Podlesickie
Jaskinia składa się ze stromej pochylni obrywającej się na głębokości 17m studnią, której dno znajduje się 19m niżej. Pośrodku studni znajduje się kamienny most nazywany potocznie ?mostkiem ostatniej szansy?. Jaskinia została prawdopodobnie odkryta w czasie II wojny światowej. Po wojnie na dużą skale prowadzono tutaj eksploatację szpatu dzięki czemu jaskinia zawdzięcza swoją nazwę. W okresie kiedy wykorzystywano ją górniczo w jaskini zamontowana była prymitywna winda, a w jej pobliżu znajdowała się drewniana szopa. Historia jaskini uchodzi za jedną z najtragiczniejszych na Jurze. Od lat 80? XX w. zginęło w niej 6 osób. Jedną z ofiar był uczestnik grzybobrania. W jaskini śmierć ponieśli też uczestnik kursu speleologicznego, 26-letni Niemiec oraz młoda dziewczyna.
Jaskinia Głęboka
Długość: 175m
Głębokość: 16,5m
Wysokość otworu: ok. 380m n.p.m.
Położenie otworu: Gmina Kroczyce, Podlesice, Góra Zborów, Kamieniołom pod Dwoistą
Jaskinia została przystosowana dla ruchu turystycznego. Wybudowano schody, zamurowano większość otworów wejściowych, a jedyny pozostały zamknięty jest kratą. Zwiedzanie jedynie z przewodnikiem z Towarzystwa Miłośników Ziemi Zawierciańskiej, które administruje terenami na których znajduje się jaskinia. Do zwiedzania udostępniona jest największa komora, z szatą naciekową zniszczoną przez szpatowców. Trasa zwiedzania nie obejmuje korytarza Esso i znajdującej się za nim komory z ciekawą szatą naciekową w tym stalaktytami.
Jaskinia Berkowa
Długość: 54m
Deniwelacja: niewielka
Wysokość otworu:405m n.p.m.
Położenie otworu: Gmina Kroczyce, Podlesice, Góra Kołoczek
Jaskinia ma kształt korytarza biegnącego na wylot przez górę. Większość drogi pokonujemy czołgając się. Należ uważać szczególnie na zaciski znajdujące się w pobliżu zachodniego wyjścia, znajdującego się pod okapem Wielki Dziad. Wielu osobom mogą one sprawić problemy.
Jaskinia Żabia
Długość: 59m
Głębokość: 18,5m
Wysokość otworu: ok. 406m n.p.m.
Położenie otworu: Gmina Kroczyce, Podlesice, Góra Sulmów
Jaskinia przypomina obszerną studnię przedzieloną mostami. Pierwsza komora nosi nazwę Sali Trójkątnej.
3-metrowy próg doprowadza nas do kolejnej komory ? Sali Okrągłej. Jaskinia jest ciekawym stanowiskiem archeologicznym ze względu na duże ilości znalezionej tu brekcji kostnej. Dostępna jedynie przy użyciu sprzętu alpinistycznego.
Jaskinia Sulmowa
Długość: 46m
Głębokość: 11,5m
Położenie otworu: Gmina Kroczyce, Podlesice, Góra Sulmów
Jaskinia o rozwinięciu pionowym. Występują tu dwie studnie o głębokości 3m i 5m.
Jaskinia w Kroczycach
Długość: 60m
Głębokość 11m
Wysokość otworu: ok. 395m n.p.m.
Położenie otworu: Gmina Kroczyce, Góra Łysak, Skały Kroczyckie
Do wnętrza jaskini prowadzi otwór częściowo zawalony skałami. Za nim stromy korytarzyk prowadzi nas w dół do obszernej komory. Na lewo od wejścia, a suficie dostrzec możemy studnię prowadzącą na równinkę nad skałami. Znaleziono tutaj ok. 40 szkieletów ludzkich, fragmenty ceramiki, ślady ognisk i żarna rotacyjne. Sądzi się, że jaskinia służyła za miejsce pochówku w czasie epidemii. Ciała wrzucano prawdopodobnie przez górny otwór. Nie jest to jednak pewne, gdyż jak wynika z opisu wykonanego przez K. Kowalskiego w 1947, otwór górny jeszcze wtedy nie istniał.
Jaskinia Piaskowa
Długość: 60m
Deniwelacja: niewielka
Wysokość otworu: ok. 365m n.p.m.
Położenie otworu: Gmina Kroczyce, Piaseczno, Wzgórze Sowiniec
Jaskinia posiada dwa otwory wejściowe. Ten od strony południowej prowadzi do szczelinowatego korytarzyka przechodzącego w niewielką komorę. Od komory dwa korytarze prowadzą na N i NW. Łączą się po kilku metrach w dość obszerny korytarz o przebiegu NE kończący się ścianą, w której widać zasypany otwór zacisku, a nad nim okno skalne. Prze okno widać dalszy ciąg korytarza i otwór usytuowany w lewej ścianie. Jaskinia nie posiada szaty naciekowej.
Jaskinia Wielkanocna
Długość: 77m
Głębokość: 13m
Wysokość otworu: 380m n.p.m.
Położenie otworu: Gmina Kroczyce, Piaseczno
Wejście do jaskinie stanowi studnia przedzielona pochylnią. Zjeżdżamy nią do pierwszej salki, skąd ciasny przełaz prowadzi do obszernej komory, zasypanej usypiskiem. W jaskini tej na dużą skalę eksploatowano szpat. Resztki szaty naciekowej znaleźć możemy w bocznych korytarzykach i salkach. Jaskinia dostępna przy użyciu sprzętu alpinistycznego.